استاندار فارس گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده حجم قابل برنامه‌ریزی برای مصارف زیست محیطی و کشاورزی پایین دست سد درودزن ۱۱۵ میلیون متر مکعب آب در سال زارعی 98-99 در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: در چهار چوب دستورالعمل یگان حفاظت اراضی کشاورزی تاکید شده که در سطح استان ها با هماهنگی فرمانده نیروی انتظامی استان، فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی در هر استانی منصوب شود.

در آیینی با حضور علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی و سرهنگ ابراهیم حسن آبادی فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی کشور؛ "سرهنگ امیدعلی رستمی" به عنوان فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی استان فارس معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، روز پنج شنبه 21 شهریور ماه رئیس این سازمان در آیین مذکور با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر اقدامات بسیار خوبی در حوزه زمین و امور اراضی انجام شده، گفت: در این استان 16 خودرو یگان گشت در سامانه ارتباط مردمی حفاظت اراضی کشاورزی 131 فعالیت می‌کند.

محمد مهدی قاسمی افزود: اولویت ما در رسیدگی به تخلفات شهرستان‌های شیراز، مرودشت، سپیدان  است چرا که به دلیل ارزش های بالای زمین، بیشترین تخلفات در این شهرستان ها رخ می دهد.

به گفته وی اقدامات بسیار خوبی در حوزه زمین از جمله کاداستر و الکترونیکی کردن فعالیت‌های مختلف صورت گرفته و ساماندهی این اطلاعات در قالب پوشه هایی با هدف سهول الوصول بودن در دستور کار است.

قاسمی افزود: با توجه به ارزش زمین برای نسل های آینده در سطح ملی با برنامه ریزی مدون حفاظت و حراست این سرمایه ملی به طور جدی دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: در استان فارس به خصوص شهرستان شیراز، در طول چند دهه گذشته تعرضات به حوزه زمین به حدی بالا بوده که امروز مقابله با این مسئله خیلی سخت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه حفظ و حراست از زمین های کشاورزی در جهت تامین امنیت غذایی بر عهده ما است، افزود: ایجاد هر یک سانتی متر خاک 500 سال زمان نیاز دارد.

به گفته وی با از بین رفتن هر سه هکتار زمین یک فرصت اشتغال از دست می رود  و به طور متوسط یک هکتار زمین کشاورزی که از حیز انتفاع خارج شد، حدود 7 تن محصولات کشاورزی نیز از بین می رود.

قاسمی با بیان اینکه خاک برخلاف آب تجدید پذیر نیست، یادآورشد: شاید بتوان آب را از سایر سرزمین ها، از خلیج فارس و دریای عمان انتقال داد و یا بارورکردن ابرها کمبود آب راجبران کرد ولی روشی جهت برگرداندن خاک به حالت اولیه وجود ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اظهار کرد: متاسفانه در گذشته شهرها در مناطق جلگه ایی و آبرفت های بسیار خوب قرار گرفته که این امرتهدید بزرگی است، به طور نمونه باغ های قصرالدشت دو هزار هکتار بوده که امروزه به 600 هکتار رسیده و ما مجبوریم اقدامات بسیار سختگیرانه جهت حفظ این باغ ها پیش بگیریم.

معاون آموزشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت:  سال گذشته 51 هزار و 283 نفر بهره‌بردار بخش کشاورزی در قالب 1684 دوره توسط این مرکز آموزش دیدند.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: هرکس که امام حسین (ع) چراغ هدایتش باشد بر کشتی نجات سوار خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به نیاز باغداران شهرستان استهبان به بَر انجیر، گفت: آمادگی واگذاری اراضی شیب دار به منظور احداث باغ بَر انجیر داریم.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی شرکت های تعاونی تولید روستایی با اشاره به نقش تعاونی ها در افزایش عملکرد محصولات کشاورزی، بهره وری آب و مهندسی کردن کشاورزی، گفت: توسعه کاشت چغندرقند پاییزه در دستور کار قراردارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: متقاضیان احداث کارخانه فرآوری چغندرقند و گوجه فرنگی با تکنولوژی جدید و در مناطق مورد نیاز از تسهیلات با بهره ۱۵ درصد برخوردار می‌ شوند.

زیر مجموعه ها